Môže to však spôsobiť problémy najmä seniorom. Definícia nie je v novom
zákone jednoznačná. Majitelia bytov budú môcť od nového roka na schôdzi vlastníkov hlasovať elektronicky.
Elektrickému hlasovaniu sa v Správach venovala redaktorka STVR Miriam Čerešníková: VIDEO
Vyplýva to z nového zákona, ktorý pripravilo ministerstvo financií. Podľa združení vlastníkov však definícia elektronického hlasovania nie je v novom zákone jednoznačná.
Vlastníci bytov a nebytových priestorov mohli elektronicky hlasovať počas pandémie. Vtedy takéto hlasovanie uvítali.
“Najprv sa dohodlo nejaké prehlásenie, že som ochotný a budem komunikovať cez takúto adresu, podpísať to. Čiže vzniká tam ďalšia evidencia, ďalšia práca s tým, ale dalo sa to zvládnuť,“ vyjadril sa Peter Cakl zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov Bratislava.
Peter Cakl tvrdí, že v novom zákone nie je dostatočne zadefinované, kedy sa dá elektronicky hlasovať. Záleží na tom, či je to iba doplnenie písomného hlasovania alebo sa týka aj schôdzí vlastníkov.
“Pokiaľ to je iba k písomnému hlasovaniu, je to super. Myslím si, že to pomôže vo všeobecnosti všetkým, či správcom, predsedom a ostatným vlastníkom,“ pokračoval.
“Elektronické hlasovanie je možné uskutočniť len ako súčasť písomného hlasovania. Ide teda o hlasovanie, ktoré prebieha popri, resp. súbežne s písomným hlasovaním o tých istých otázkach. Elektronické hlasovanie nie je možné použiť pri hlasovaní uskutočnenom na schôdzi,“ uviedlo ministerstvo financií.
Pri elektronickom hlasovaní môžu mať podľa predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Michala Kotiana problém seniori. “Väčšina dôchodcov, a môžem povedať tak 60 percent, sa s počítačom možno doteraz nestretla, ani ho nevlastní. Z určitých dôvodov si ho nemôže ani dovoliť,“ povedal.
Jednota dôchodcov sa snaží seniorov v používaní novej technológie vzdelávať.
ZDROJ: Správy RTVS