Ako sa meria radón? Radón je takzvaný "inertný" plyn, ktorý je zároveň rádioaktívny, t.j. produkuje

ionizujúce žiarenie. Ak sú ľudia nadmerne vystavení takémuto žiareniu na pracovisku alebo doma, môže to viesť k poškodeniu buniek, v najhoršom prípade k rakovine dýchacích ciest. Radón je zodpovedný 10 až 15 % všetkých prípadov rakoviny pľúc a priedušiek na Slovensku. Preto sú merania radónu veľmi dôležité.

Radón pochádza z pôdy.
Radón sa prirodzene vyskytuje v zemi. Pochádza z uránu, ktorý je rádioaktívny a rozpadá sa na ďalšie prvky. Radón najviac ovplyvňuje budovy, ktoré sú podpivničené a ktoré sú inak v priamom kontakte so zemou.

Na meranie radónu používajte detektory.
Radón sa najspoľahlivejšie meria pomocou detektorov stôp v pevnej fáze (SSNTD – solid state nuclear track detector). Ide o malé plastové držiaky, ktoré obsahujú špeciálny film, na ktorý sa zachytávajú vyžiarené alfa častice. Detektory sa na určitý čas umiestnia v miestnostiach domu alebo na pracovisku. Následne po meraní sa vie v laboratóriu zistiť konkrétna hodnota objemovej aktivity radónu v konkrétnych miestnostiach, v ktorých sa meranie vykonalo. To znamená, že detektory radónu je najlepšie umiestniť do miestností, kde trávite veľa času, ako sú spálne a obývacie izby. V miestnostiach, v ktorých ľudia trávia najviac času, sa oplatí umiestniť dva detektory do rôznych častí miestnosti, aby sa dosiahlo čo najpresnejšie meranie.

Krátkodobé alebo dlhodobé merania.
Na meranie radónu môžete použiť dva rôzne typy detektorov. Prvým z nich je detektor, ktorý vykonáva dlhodobé meranie. Takéto meranie je ustanovené aj príslušnou legislatívou. Dlhodobé meranie umožňuje získať priemernú ročnú hodnotu úrovne radónu vo vnútornom ovzduší. Dlhodobé merania sa odporúča vykonávať najmä počas zimných mesiacov. Dlhodobé merania trvajú ideálne 8-12 mesiacov a jediné, čo musíte urobiť, je umiestniť detektory podľa určitých jednoduchých kritérií. Na danom mieste ich necháte počas celého obdobia merania a potom ich pošlete späť na vyhodnotenie.
Pre ľudí, ktorí nemajú čas potrebný na vykonávanie dlhodobých meraní, sú k dispozícii aj akreditované detektory, ktoré poskytujú rýchle meranie. Tieto detektory neumožňujú zistiť priemerné množstvo radónu za rok, ale môžu poskytnúť rýchly prehľad o približnom ožiarení nehnuteľnosti radónom. Hoci merania nie sú legislatívne uznané, sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú napríklad kúpiť dom alebo inú nehnuteľnosť a záleží im na tom, aký vzduch budú v budúcnosti dýchať. Rýchle merania možno uskutočniť za 5 - 10 dní a môžu sa vykonať kedykoľvek počas roka.

Po meraní.
Po uplynutí času merania sa jednoducho detektory odošlú v návratnej obálke naspäť ku nám. Odtiaľ putujú do akreditovaného laboratória na vyhodnotenie. Zhruba do dvoch týždňov obdržíte protokol zo stanovenia objemovej aktivity radónu.

radonova dom


Detektory na: https://radonova.sk/