Energetický certifikát sa povinne predkladá pri kolaudácii stavby.
Povinnosť energetickej certifikácie sa vzťahuje na novú budovu a na významne obnovovanú existujúcu budovu, na budovu predávanú alebo prenajímanú. V iných prípadoch je dobrovoľná. Certifikát má platnosť najviac 10 rokov. V tejto lehote môže stratiť platnosť realizovaním takých úprav budovy, ktoré majú vplyv na jej energetickú hospodárnosť. Od roku 2013 je povinnosťou vlastníka nehnuteľnosti pri jej predaji prostredníctvom inzerátu uvádzať v ponuke údaje o energetickej hospodárnosti, uvedené v certifikáte.
Obnova rodinného domu
Významná obnova budovy zahŕňa jej stavebné úpravy ako celku alebo aj jej samostatne užívanej časti, ktorými sa vykonáva zásah do tepelnej ochrany zateplením. Môže ísť tiež o výmenu jej obvodového a strešného plášťa, výmenu pôvodných otvorových výplní, teda okien, alebo energetického vybavenia budovy takým spôsobom, že to má vplyv na energetickú hospodárnosť budovy.
Horná hranica triedy B
Energetický certifikát je dokladom o kvalitatívnych energetických vlastnostiach budovy. Zatrieďuje budovy podľa energetickej hospodárnosti a emisií oxidu uhličitého do energetických tried A až G, pričom budovy triedy A majú najnižšiu spotrebu energie a budovy triedy G najvyššiu. Budovy triedy G sú teda najmenej hospodárne. Minimálnou požiadavkou pre novú a významne obnovovanú budovu je horná hranica triedy B. Certifikát by mal obsahovať aj opatrenia na zlepšenie stavebných konštrukcií, systému vykurovania, prípravy teplej vody, vetrania, klimatizácie a osvetlenia.
Stavebné povolenie
Projektové energetické hodnotenie budovy je súčasťou projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie a podkladom pre vydanie stavebného povolenia. Potvrdzuje, že navrhovaná budova spĺňa požiadavky platné pre novú a významne obnovovanú budovu.
Povinnosti vlastníka budovy
1. Zabezpečenie energetického certifikátu budovy prostredníctvom odborne spôsobilej osoby.
2. Uchovávanie energetického certifikátu po celý čas jeho platnosti.
3. Pri predaji budovy je nutné odovzdať energetický certifikát novému vlastníkovi.
4. Pri prenájme budovy je nutné odovzdať osvedčenú kópiu energetického certifikátu nájomcovi.
5. Po významnej obnove budovy je potrebné zabezpečiť reguláciu zásobovania teplom.
6. Zabezpečenie hydraulického vyváženia vykurovacej sústavy budovy po každom zásahu do tepelnej ochrany alebo do energetického vybavenia.
7. Umiestnenie energetického štítku v priestore budovy na mieste prístupnom všetkým užívateľom.